Lista aktualności Lista aktualności

Kolejny rok szkolny za nami!

I w tym roku szkolnym leśnicy z Nadleśnictwa Lesko nie próżnowali. Odwiedziliśmy kilka szkół z naszego terenu, zorganizowaliśmy parę wyjść terenowych i czekaliśmy na Was pod naszym zielonym namiotem przy okazji różnych imprez plenerowych. Za każdym razem z uśmiechem zaspokajaliśmy ciekawość dzieciaków, które zasypywały nas ogromem przyrodniczych pytań!

Spotkało nas wiele niespodzianek! Niejednokrotnie uczniowie zaskakiwali nas poziomem swojej wiedzy! Nie straszne im były leśne zagadki, zawiłe rebusy i łamigłówki. Każdego kto wybrnął z tej leśnej potyczki staraliśmy się wynagradzać małym upominkiem.

Jak wygląda nasze spotkanie z dzieciakami?

Każde zaproszenie przyjmujemy z uśmiechem i traktujemy bardzo poważnie. Po ustaleniu terminu i tematu spotkania starannie się przygotowujemy. Mimo to, przed każdymi zajęciami dopada nas niemały stres, gdyż nie wiemy czy zostaniemy przyjęci do grona małych przyrodników! Jednak to wszystko mija jak tylko zajeżdżamy na szkolny parking, a w oknach pojawiają się radosne buźki uczniów, którzy nie mogą się nas doczekać! Ten moment kochamy najbardziej! Zaczyna się wielkie wypakowywanie toreb pełnych leśnych atrybutów. Każdy coś bierze i całą grupą udajemy się do sali. Od razu zaznaczamy, że wcześniej przygotowany scenariusz zajęć upada już... na samym początku! Dlaczego? Bo ciekawość dzieciaków nie ma granic! Ogarnia nas las rąk i potok pytań spływających w naszą stronę. Niejednokrotnie dzieciaki potrafią zaskoczyć i rozśmieszyć do łez. I jak wtedy zachować powagę?

Dzieciaki pytają o wszystko (jak zostać leśnikiem, co zrobić jak znajdziemy w lesie małą sarenkę,  dlaczego dziki zażywają kąpieli błotnych), opowiadają o własnych doświadczeniach i wykazują niezwykłą wrażliwość na piękno przyrody...

Działamy!

Nasze leśne zajęcia to nie tylko zwykła pogadanka, ale też różne pokazy, konkursy i zdobywanie nowych umiejętności! Wiosną  zabieramy uczniów na szkółkę leśną, gdzie mogą zobaczyć las w jego najmłodszej formie- od nasionka do sadzonki. Leśniczy szkółkarz chętnie zdradza tajemnice lasu oprowadzając grupy dzieci po kolejnych kwaterach. Latem i jesienią zaczynają się wycieczki w teren. Mali przyrodnicy oprócz opowieści o naszej pracy, zwierzętach i lesie zdobywają pakiet przydatnych umiejętności np. jak odnaleźć północ według położenia słońca i wskazówek zegara.  Na takich leśnych warsztatach dzieciaki uczą się też rozpoznawać zwierzęta po tropach oraz tworzą swoje zielniki. Każde wyjście przeważnie kończy się ogniskiem, na które dzieci z niecierpliwością czekają. A co robimy zimą? Wbrew pozorom właśnie wtedy mamy najwięcej pracy w szkołach. Zaczyna się sezon dokarmiania zwierzyny więc staramy się informować uczniów jak pomagać zwierzętom i im nie zaszkodzić. Dzieci dostają karmnik i zapas karmy dla ptaków, co jest dla nich zobowiązaniem i pewnego rodzaju misją, ponieważ od tego momentu muszą dbać o swoich „małych przyjaciół" zaglądających na szkolne podwórko. W jednej ze szkół uczniowie mile zaskoczyli nas własnoręcznie wykonanymi koralami z jarzębiny, które posłużyły jako smakowity element ptasiej stołówki.

Kapryśna pogoda nie jest dla nas żadną przeszkodą! Uśmiechy dzieciaków są dla nas największą nagrodą!

W wakacje nie próżnujemy! Pojawiamy się na rożnych imprezach plenerowych gdzie rozkładamy charakterystyczny zielony namiot z logo Lasów Państwowych, pod którym czekają nasi koledzy i mnóstwo niespodzianek- dla małych i dużych.

Już niedługo Agrobieszczady! Zapraszamy do nas! Znów opowiemy co w lesie piszczy- posłuchajcie...

Tekst: Joanna Kobeszko
Zdjęcia: archiwum Nadleśnictwa Lesko