Asset Publisher Asset Publisher

P(osadzeni) w lesie

W ramach ogólnopolskiej kampanii „1000 drzew na minutę" w Nadleśnictwie Lesko odbyło się sadzenie młodego lasu wspólnie z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Uhercach.

15 maja 2017 r. przy słonecznej pogodzie po krótkiej pogadance przed leśniczówką Malinki grupa 18 osadzonych wraz z opiekunem udała się do lasu w oddziale 9g leśnictwa Malinki.

Na miejscu szczegółowy instruktaż sadzenia przeprowadzili Zbigniew Pawłowski i Wojciech Jankowski. Omówiono rodzaje stosowanej więźby sadzenia w zależności od gatunku, sposoby przygotowania gleby, oraz technikę sadzenia. W czasie wykładu  w terenie poruszono też zagadnienia związane z funkcjonowaniem leśnictwa wielofunkcyjnego w naszym kraju. Osadzeni okazali się wdzięczną grupą słuchaczy. Sporo było pytań, niektóre bardzo fachowe. Wielu z nich miało już styczność z pracami w lesie w swoich rodzinnych stronach. Po prelekcji pracujący otrzymali rękawice robocze, wydano motyki, oraz sadzonki – i do roboty.

W przeciągu dwóch godzin dokonano zalesienia 0,12 ha halizny, używając sadzonek modrzewia. Całość zakończyła się wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasy.

Wspólne przedsięwzięcie Nadleśnictwa Lesko i Zakładu Karnego w Uhercach jest przykładem działań resocjalizacyjno-edukacyjnych  Nadleśnictwa.

Planuje się kontynuowanie współpracy w przyszłości.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Jankowski