Asset Publisher Asset Publisher

Odwiedziny dzieci na szkółkach leśnych w Nadleśnictwie Lesko

Uczniowie I-III klas szkoły podstawowej w Zahutyniu odwiedzili szkółki leśne w leśnictwie szkółkarskim Kostryń.

Las przywitał maluchy piękną, soczystą zielenią, świeżym powietrzem oraz mnogością najmłodszego pokolenia...sadzonkami, które ochoczo porastały kwatery szkółek.

Na początku dzieci weszły na szkółki, żeby poznać proces produkcji materiału sadzeniowego. Sadzonki (siewki - powstały z nasion, które spadły z drzew i rosną w lesie) to najmłodsze pokolenie drzewostanu. Pociechy dowiedziały się w jaki sposób zbiera się nasiona, co się później z nimi dzieje i ile trzeba czasu, żeby wyhodować jedną sadzonkę.

Następnie uczniowie udali się na ścieżkę edukacyjną poznając świat owadów, zadawali pytania na podstawie własnoręcznie zebranych eksponatów i weszli do lasu, żeby zobaczyć jak wygląda las, poznać jego bogactwo i koloryt. Pytaniom nie było końca, ale zapał Mirosława Wanata nie słabł. Dopiero wizja konkursu, nagród i ogniska zakończyła pytania. Po poczęstunku dzieci wróciły do autobusu i udały się z powrotem do szkoły.

Wakacje tuż tuż...po ciekawej wycieczce miejscem wakacyjnego odpoczynku bez wątpienia stanie się las, który wykonał pierwszy krok w kierunku odsłonięcia przed dziećmi swoich tajemnic.

Tekst: Wojciech Łukacz
Zdjęcia: strona internetowa Szkoły Podstawowej w Zahutyniu